Chcemy 4G, a już od dawna to mamy..

Awatar użytkownika
Flisiu
Poziom 2
Poziom 2
Status: student
Uczelnia: Politechnika Wroc., UE Wroc.
Rok studiów: 5
Firma / Jednostka: Dialog Telecom
Kontaktowanie:

Chcemy 4G, a już od dawna to mamy..

Postautor: Flisiu » wt, 21 grudnia 2010, 12:37

Zawsze poprawiałem moich znajomych, kiedy określali LTE technologią czwartej generacji (4G - skrót wygląda nawet bardziej medialnie). I jak się okazuje, od 6 grudnia już nie mogę tego robić, bo to Oni mają rację...

Zapraszam do zapoznania się z Felietonem.
Maciej

Domes
Poziom 2
Poziom 2
Status: student
Uczelnia: Politechnika Wrocławska
Rok studiów: 5
Kontaktowanie:

Re: Chcemy 4G, a już od dawna to mamy..

Postautor: Domes » wt, 21 grudnia 2010, 15:26

Dobry artykuł. Niestety tak jak piszesz rynek rządzi się swoimi prawami, tylko czemu ITU zajmuje takie stanowisko, czym dodatkowo ułatwia propagandę, nie mam pojęcia.

Awatar użytkownika
jakuza
Moderator
Moderator
Status: pracownik firmy
Rok studiów: Absolwent
Firma / Jednostka: Nokia
Kontaktowanie:

Postautor: jakuza » czw, 23 grudnia 2010, 00:20

tylko czemu ITU zajmuje takie stanowisko, czym dodatkowo ułatwia propagandę

bo niestety na szeroko pojętym rynku telekomunikacyjnym panuje niezwykle silna presja operatorów i producentów sprzętu. pomijając fakt, że w ITU nie zasiadają tylko naukowcy, musimy pamiętać, że nawet wśród tych poczciwych inżynierów znajduje się wielu takich, którzy na co dzień pracują w komercyjnych firmach i siłą rzeczy na wszelkich spotkaniach i debatach regulacyjno-standaryzacyjnych reprezentują oni (bardziej lub mniej oficjalnie) interesy swoich pracodawców.

nie wiem, jak ITU uzasadniała swoje stanowisko, ale oczywiście także mi się ono nie podoba.

Awatar użytkownika
tommecki
Moderator
Moderator
Status: pracownik firmy
Rok studiów: Absolwent
Firma / Jednostka: NSN
Kontaktowanie:

Postautor: tommecki » czw, 23 grudnia 2010, 10:11

a mnie dziwi fakt iż operatorzy nazywają technologie LTE mianem 4G i/lub maja zapędy aby tak nazywać HSPA+, gdyż w większości krajów licencje na świadczenie usług telekomunikacyjnych jakie są w posiadaniu operatorów obejmują technologie 3G. Z prawnego punktu widzenia operator mający pasmo i licencje na np. UMTS, nie może "oficjalnie" zacząć świadczyć usług na tym paśmie w innej technologii. Wiąże się to ze zmianą licencji a tym samym z nowym przetargiem na częstotliwość.

Mam nadzieje, że przynajmniej regulatorzy rynku telekomunikacyjnego zareagują na taka politykę informacyjną operatorów.

Wróć do „Nowości Świat”